Tohle jsme my
Naše seskupení vzniklo v roce 2016 rozšířením bývalého dua Radka Ogurčáka a Adama Jaskoviče akordeonistou Vojtěchem Jandáskem. Toto složení platilo od roku 2016 do konce roku 2017, v současné době ale hrajeme již v nové sestavě a akordeonu se ujala Hanka Kosková. Posléze se přidali také basák Filip Sikmund a perkusák Vojtěch Lukáš.
Náš repertoár se skládá převážně z vlastních písniček a občas také písní ostravského barda Jaromíra Nohavici. Písně tohoto ostravského písničkáře nás baví, inspirují a hlavně naplňují hudbou, kterou máme rádi.
Mezi naše hudební vzory patří především ostravští písničkáři jako Jaromír Nohavica, Václav Fajfr, Zdeněk Furmančík a nebo frýdecko-místecký rodák René Souček. Naší snahou do budoucna je seznámit mladou generaci s mnohdy opovrhovaným hudebním stylem folkem.
Radek Ogurčák
ZPĚV
Radek se narodil 28. 5. 1998 ve Frýdku – Místku. Řeka Ostravice ho odplavila do Ostravy, kde se na základní škole poprvé setkal s hudbou. Konkrétně v pěveckém sboru Ko-Ko (dnes Dětské sborové studio Ostrava). Zde se seznámil se zakládajícím členem kapely Adamem Jaskovičem. Ten ho z počátku doprovázel na klavír a zpíval s ním písně Jaromíra Nohavici. Posléze spolu založili skupinu Tři Vykřičníky.
Jako svou achillovou patu z počátku vnímal absenci hry na hudební nástroj. Po tom, co jej jeho přítelkyně přemluvila, aby se začal učit hrát na kytaru, přicházeli i první autorské písně. Mezi první napsané patří např. Globální splín, Ondatra či Originál. K dnešnímu datu si jich připsal více než padesát.
Studium ho znovu zaválo zpátky do jeho rodného města, kde vystudoval Strojní průmyslovou školu. Rád chodí do divadla, hraje tenis a v neposlední řade je fanouškem fotbalového klubu Baník Ostrava. Mezi jeho hudební vzory patří Jaromír Nohavica, Václav Fajfr a René Souček.
Jeho motto zní: „I na negativních věcech vždy najdeš nějaká pozitiva.“
Adam Jaskovič
KYTARA | KLAVÍR | ZPĚV
Adam se narodil 9. 1. 1999 v Ostravě a od té doby je devítka jeho šťastné číslo. K hudbě se dostal už ve školce, kdy bral práci učitelkám a začal experimentovat s klavírem, se kterým posléze pokračoval v ZUŠce. Na gymnáziu poté své dovednosti rozšířil o sborový zpěv, kde se seznámil s Radkem Ogurčákem, a společným zpíváním písniček Jaromíra Nohavici začaly vznikat základy kapely Tři Vykřičníky. Po nějaké době přibral do ruky kytaru, naučil na ni také Radka a začaly vznikat první písně. Zajímá se také o video tvorbu, a v kapele stojí již za několika videoklipy, u kterých zajišťoval scénář, režii nebo střih.
Kromě Tří Vykřičníků hrál několik let na klávesy v kapele Windy či zpíval s trampskou kapelou G#zdi. V dětském pěveckém sboru nasbíral během let spoustu zážitků, mezi největší patří vystupování se zpěvačkou Annou K na festivalu HradyCZ nebo v Ostravar Aréně.
Jeho druhou velkou vášní je tanec. Několik let závodně tančí latinsko-americké tance a také se stal dvorním fotografem taneční školy Chlopčík v Ostravě. Kromě toho rád sleduje hokej či závody formule 1. Za volantem nejraději poslouchá Country rádio, ale také třeba Chinaski, Pokáče nebo GreenDay.
Hanka Kosková
AKORDEON
Hanka, rodačka z Prajzské, začala objevovat krásu hudby (nejdříve té klasické) zhruba v osmi letech na pobočce tamní ZUŠ Josefa Vejvanovského v Dolním Benešově, kde posléze chodila na hodiny akordeonu celých jedenáct let. Hudba se stala její vášní natolik, že se po maturitě rozhodla studovat akordeon dál na Pražské konzervatoři a hudební výchovu na PedF UK.
Během jejího hudebního působení si od klasiky odskočila také k jiným žánrům. Jedním z nich je také folk, ke kterému se dostala právě skrze Tři vykřičníky v roce 2017, kdy ji oslovili Radek s Adamem a od té doby jsou jejich hudební cesty propleteny.
Kromě Třech Vykřičníků můžete momentálně Hanku slyšet také v kapele Jazz Apples. Mimo hudbu se ráda věnuje jazykům a cestování.
Mezi interprety, které si ráda poslechne ve sluchátkách, patří například Cody Fry, Vulfpeck nebo Magda Giannikou ze zahraničních a Aneta Langerová, Vojtěch Dyk, Michal Horák či Chinaski z těch českých.
Filip Sikmund
BASKYTARA
Filip se objevil z čista jasna 19. 8. 1996 v Ostravě a týden a jeden den k tomu ho opěvovali. K hudbě byl veden odmalička. Přibližně v 7 letech začal vrzat na první strunný nástroj, na housle, na který vydržel hrát celých 8 let. Během toho začal zkoušet i elektrickou kytaru jako samouk a představoval si ve svém pokojíčku, jak hraje před desítky tisíci lidmi. Tento sen byl důvodem k založení jeho první kapely, se kterou to však dlouho nevydrželo. Jednoho krásného dne se však naskytla příležitost v rozběhlé zábavové kapele Rebel hrát na baskytaru, na kterou nikdy předtím nehrál. Ze srandy si jel koupit nejlevnější baskytaru a šlo se na zkoušku bez jakýchkoli zkušeností. Naštěstí to klaplo a hrál tam krásné 4 roky, dokud si nenašel zálibu ve folklóru, kde si za flašku hruškovice koupil kontrabas. S cimbálovou muzikou Tragač strávil další 4 roky. Za tu dobu byl k vidění s cimbálovkou třeba ve filmu Spider Man – Far from home nebo na různých folklorních festivalech po Česku nebo i v zahraničí (např. Sicílie).
Od roku 2018 vystupuje s kapelou Tři Vykřičníky. Mimo hudbu rád sportuje nebo si rád odpočine u nějaké videohry. Mezi jeho oblíbenou hudbu patří Rammstein nebo Rammstein a taky Rammstein.
Vojtěch Lukáš
BICÍ | PERKUSE
Vojtěch spatřil světlo světa v roce 1998 v Ostravě. Muzicíroval už od školy: V pěti letech začal hrát na zobcovou flétnu, v jedenácti na klarinet a v šestnácti začal bouchat do bicích. S Třemi Vykřičníky nejprv spolupracoval mimo pódium – nahrával jim písničky, točil klipy a fotil koncerty. Změna přišla v roce 2019, kdy se (původně jen na jeden koncert) přidal jako cajonista. Od té doby je stálým členem technologicko-rytmické sekce.
Mimo Tři Vykřičníky Vojtěch hrál také s kapelami Self Made a Silver Bliss, doprovázel i písničkářku Petru Göbelovou.
Co se týče oblíbených interpretů, Vojtěchovo poslední Spotify Wrapped vypadalo zhruba takto: 1. Haken; 2. Leprous; 3. VOLA; 4. Snarky Puppy. Z jeho oblíbených českých interpretů zmiňme Báru Polákovou, Mutanti hledaj východisko, Jananas, John Wolfhooker nebo Ventolin.